В глобален план покривното озеленяване се развива с все по-бързи темпове. В цял свят идеята за покривна градина става все по-примамлива. Към това допринася и все по голямата урбанизация на населените места, намаляването на зелените площи за сметка на големите бетонови сгради. За жалост у нас покривното озеленяване е все още е слабо застъпено и на него се гледа като на лукс, но ние от ИНО ПАРК смятане че всеки един плосък покрив или открита тераса имат потенциала и трябва да станат един зелен оазис в градска среда.
Подходящо място за покривна градина:
Плоски покриви и подземни гаражи
Индустриални предприятия
Бизнес сгради
Тераси и балкони
Видове професионално покривно озеленяване:
Планирането на покривна градина не е лека задача. Необходимо е да е решат редица проектантски и конструктивни проблеми, но при избора на професионалисти крайния резултат е гарантиран – зелен кът в които можете да отмаряте в обедната почивка или след дългия работен ден. Според вида си покривните градини се разделят условно на три типа:
Покривни градини с екстензивна подръжка – наричани още зелени покриви, този тип градини предлагат по-евтино изпълнение и малка подръжка. Подбират се малко взискателни растения, такива които издържат на суша, вятър и слънце. Подходящи са предимно растения с планински, пустинен и полупостинен произход – различни видове мъхове, сукуленти, билки и тревисти растения.
Покривни градини с полуинтензивно поддържане – имат по-високи разходи за подръжка и по-голяма тежест която трябва да бъде съобразена с конструкцията на покрива и натоварванията които той може да поеме. Поради по-голямата дълбочина на почвения субстрат тук можем да използваме и различни тревни видове, ниски храсти и перенни цветя, което води до по-голяма естетика и комфорт.
Покривни градини с интензивно поддържане – малко съществуващи сгради могат да понесат тежестта на такава градина, но за новопроектираните в които е предвидено изграждането и няма ограничения. При покривно озеленяване на практика нямаме ограничения за растенията които можем да използваме. Създаваме трайни насаждения от дървета и храсти, дървестно храстови групи и цветни и тревни площи. Прекарваме алеина мрежа и поставяме паркова мебел и малки архитектурни елементи и дори басейни, спортни и детски площадки. Ефектът от тях наподобява обичайната паркова среда, но преимуществото и е главозамайващата панорамна гледка.
Положителни страни:
1. Удължава живота на плоския покрив като го предпазва от физическите и химически влияния на околната среда.
2.Подобрява звукоизолацията с до 70% и намалява нивото на шум с до 30%
3. 50см почвен слой се равнява на 10см фибран през зимата, а през летните месеци намаляват вътрешната температура на сградата благодарение на листната маса.
4. Лични пространства , пространства на рекреация и развлечения, спортни зони и кафенета. Подобрява работната среда и предлага зелени зони за отдих.
5. Намаляват с 50-90% количеството на валежите паднали за земята, като по този осигуряват превенция от наводнения.
6. Подобрява микроклимата и предпазва от прегряване през горещите летни месеци, като абсорбира до 80% от топлината.
7. Подобрява градския пейзаж и качеството на живот.
8. Осигурява среда за живот на редица птици и малки бозайници, като компенсира загубените в резултат на строителството зелени площи.